Zacznij od wpisania w lewym górnym rogu swojego PESELu lub NIPu.
Część A
Podaj imię, nazwisko oraz datę urodzenia.
Część B
Wpisz pełną nazwę płatnika, czyli swojego pracodawcy, zleceniodawcy lub innego podmiotu, który opłaca podatek za osobę zatrudnioną.
Część C
Wypełnij jeżeli jesteś osobą zatrudnioną m.in. w ramach:
• umowy o pracę na etacie,
• umowy zlecenia lub o dzieło,
która chce korzystać z kwoty wolnej od podatku. Jednocześnie określ, jaką część ulgi ma stosować jej pracodawca w rozliczeniach miesięcznych. Kwota zmniejszająca podatek za cały rok wynosi 3600zł na osobę (czyli 300 zł/m-c) i ostatecznie rozliczana jest w rocznym zeznaniu podatkowym PIT.
☐ 1/12 zaznacza osoba, która:
• jest zatrudniona w ramach tylko jednej umowy, lub
• ma jednocześnie kilka umów, ale chce tylko u jednego pracodawcy odliczać kwotę zmniejszającą podatek 300zł miesięcznie (PIT-2 składa u jednego pracodawcy)
☐ 1/24 zaznacza osoba, która jest zatrudniona w ramach przynajmniej dwóch umów i chce odliczać kwotę zmniejszającą podatek u dwóch pracodawców jednocześnie po 150zł miesięcznie (PIT-2 składa u dwóch pracodawców jednocześnie)
☐ 1/36 zaznacza osoba, która jest zatrudniona w ramach przynajmniej trzech umów i chce odliczać kwotę zmniejszającą podatek u trzech pracodawców jednocześnie po 100zł miesięcznie (PIT-2 składa u trzech pracodawców jednocześnie)
Łączne odliczenie kwoty zmniejszającej podatek nie może przekroczyć 300zł miesięcznie.
Część D
Wypełnij jeżeli jesteś osobą, która ma przyznane prawo do renty lub emerytury. Kwota zmniejszająca podatek 3600zł „z urzędu” uwzględniana jest przez organ rentowy.
☐ rezygnację w polu nr 9 zaznacza osoba, która chce, żeby organ rentowy nadal w całości odliczał kwotę zmniejszającą podatek 300zł miesięcznie
☐ 1/24 zaznacza osoba, która oprócz pobierania renty lub emerytury ma przynajmniej jedną umowę o pracę lub umowę zlecenie i chce odliczać kwotę zmniejszającą podatek w połowie przez organ rentowy i w połowie u jednego pracodawcy (po 150zł)
☐ 1/36 zaznacza osoba, która oprócz pobierania renty lub emerytury ma przynajmniej dwie umowy o pracę lub umowy zlecenie i chce odliczać kwotę zmniejszającą podatek częściowo przez organ rentowy i częściowo u dwóch pracodawców (po 100zł)
Część E
Wypełnij jeżeli jesteś osobą, która spełnia warunek do korzystania z rozliczania się jako samotny rodzic lub chce rozliczać się wspólnie z małżonkiem. W pierwszej części należy wybrać, ☐ czy chodzi o rozliczenie z małżonkiem, ☐ czy jako samotny rodzic, a następnie należy określić przewidywany dochód w danym roku:
• przewidywane dochody nie przekroczą 120 000 zł – wtedy pracodawca będzie pobierał zaliczkę w wysokości określonej w I progu skali podatkowej (od 1 lipca 2022 roku – 12%) i stosował podwójną kwotą zmniejszającą podatek;
• przewidywane dochody przekroczą 120 000 zł – wtedy pracodawca nadal będzie pobierał zaliczkę w wysokości określonej w I progu skali podatkowej (od 1 lipca 2022 roku – 12%) i stosował pojedynczą kwotę zmniejszającą podatek.
Opcję, z której nie będzie korzystał podatnik, należy skreślić.
Część F
Wypełnij jeżeli jesteś osobą, która chce stosować podwyższone koszty uzyskania przychodów. Z możliwości tej mogą skorzystać wyłącznie pracownicy, którzy zamieszkują poza miejscowością, w której znajduje się zakład pracy. Pracownik może także zrezygnować z podwyższonych kosztów uzyskania przychodów.
Część G
Wypełnij jeżeli jesteś osobą, która chce skorzystać z niżej wymienionych ulg:
☐ ulga na powrót (art. 21 ust. 1 pkt 152) dotyczy osób które wracają do Polski – zaznaczając tę opcję, należy podać lata, w których ulga może być stosowana (ulga ograniczona jest do 4 lat);
☐ ulga dla rodzin 4+ (art. 21 ust. 1 pkt 153);
☐ ulga dla pracujących seniorów (art. 21 ust. 1 pkt 154).
Przed zaznaczeniem którejkolwiek opcji należy dokładnie zapoznać się z warunkami stosowania tych ulg.
Część H
Wypełnij jeżeli jesteś osobą do 26 roku życia, która chcą zrezygnować ☐ z ulgi dla młodych oraz ☐ pracowniczych kosztów uzyskania przychodu.
Jeśli płatnikiem podatku jest zakład pracy, pracownik może zaznaczyć obie opcje.
Część I
Wypełnij jeżeli jesteś osobą wykonującą pracę twórczą z przeniesieniem praw własności i chcesz wnioskować o niestosowanie 50% kosztów uzyskania dochodów.
Część J
Wypełnij jeżeli jesteś osobą, która przewiduje, że w danym roku podatkowym suma Twoich dochodów nie przekroczy 30 000 zł
☐ „Tak” zaznacza osoba, która wnioskuje o niepobieranie miesięcznych zaliczek na podatek. Kwota wolna od podatku będzie rozliczona w rocznym zeznaniu podatkowym PIT.
Część K
Pozostaje już tylko wpisać datę wypełnienia i podpisać deklarację.
PIT-2 należy składać u swojego pracodawcy.
Deklaracja PIT-2(9)
Poniżej deklaracja PIT-2 do pobrania: