Poinformuj swoją księgową!

Są takie rzeczy o których warto powiedzieć swojej księgowej, gdyż mają one wpływ na nasze podatki czy składki ZUS.


Informacje które powinna znać Twoja księgowa

Zmiany w firmie

• Zmiany adresów, zwłaszcza zamieszkania
• Poszerzanie działalności (nowe kody PKD) [INSTRUKCJA]
• Zawieszenie działalności
• Zmiana nazwiska
• Nowy numer konta bankowego
Powyższe zmiany można dokonać w CEIDG (działalność gospodarcza).
Termin na dokonanie aktualizacji to 7 dni kalendarzowych następujących od daty zaistnienia zmiany.

Umowy kupna sprzedaży

W przypadku umowy kupna sprzedaży rzeczy ruchomych podatek wynosi 2% wartości rynkowej przedmiotu, a obowiązek jego zapłaty ciąży na kupującym. Osoba taka ma 2 tygodnie na złożenie deklaracji PCC-3. Jeśli jednak umowa zakupu zawierana jest w formie aktu notarialnego, to nie trzeba jej składać. W takich przypadkach podatek pobierany jest bezpośrednio przez notariusza.

Transakcje Powiązane

Transakcja z podmiotem powiązanym występuje w sytuacji, gdy istnieją zależności między nabywcą a dokonującym dostawy towarów lub usługodawcą, o których mowa w art. 32 ust. 2 pkt 1 ustawy o VAT. Jest to ważne gdy dokonujesz transakcji np. z rodziną lub nabyłeś udziały w spółce z którą dokonujesz transakcji. Podmioty są zobligowane oznaczać każdą taką transakcję (fakturę) w pliku JPK znakiem TP.

• Samochód

Jeżeli posiadasz samochód możesz wprowadzić go do firmy, aby zwiększyć część księgowanych przez niego kosztów z 20% do 75%. Dodatkowo jeżeli przedsiębiorca zdecyduje się wprowadzić pojazd do firmy zostanie on poddany amortyzacji. Koniecznie dostarcz dowód rejestracyjny swojej księgowej.

• Zatrudnianie pracowników

Jeżeli planujesz zatrudnić pracownika, musisz wiedzieć że na jego zgłoszenie do ZUS masz 7 dni. Pamiętaj że wiąże się to z wypełnieniem dokumentów takich jak umowy, skierowania na badania czy szkolenia bhp. Zacznij od przesłania nam kwestionariusza osobowego oraz kwestionariusza zleceniobiorcy. Jeżeli umowa nie zostanie zawarta na piśmie, pracodawca powinien najpóźniej w dniu rozpoczęcia pracy przez pracownika potwierdzić pracownikowi na piśmie ustalenia co do stron umowy, rodzaju umowy oraz jej warunków.

• Najem Prywatny

Jest to istotna kwestia z punktu widzenia podatku VAT. Nie będziemy musieli dopłacać ani podatku VAT ani dochodowego, ale księgowa wysyłając plik JPK musi wykazać najem prywatny lokalu na cele mieszkaniowe w deklaracji.

• Zakupu/sprzedaż za zagranicą

Ważne jest aby zarejestrować swoją firmę do transakcji zagranicznych przy pomocy zgłoszenia VAT-R.

• Narodziny dziecka

Jest to ważne zarówno do zgłoszenia dziecka do ubezpieczeń jak i do możliwości skorzystania z urlopu macierzyńskiego, ojcowskiego czy też ewentualnych ulg podatkowych.

Wybór formy opodatkowania: uproszczona, osoba fizyczna

Wzór dokumentu do pobrania

Subskrypcja

Chcesz być informowany o nowościach i zmianach w dokumentacji i przepisach? Dopisz się do naszego newslettera.